Jeden z Polskich Czempionów myśli o ekspansji na kolejne rynki

Jeden z Polskich Czempionów myśli o ekspansji na kolejne rynki

Krajowy lider w zarządzaniu wierzytelnościami i uczestnik programu Polski Czempion – firma Kruk przymierza się do wejścia na kolejne, po rumuńskim, czeskim i słowackim, europejskie rynki. W grę wchodzi Hiszpania, Niemcy albo Turcja.

Grupa Kruk zagraniczną ekspansję rozpoczęła już w 2007 roku. Pierwszym krajem, na który zdecydowała się wrocławska firma, była Rumunia. W ciągu kliku lat KRUK România S.R.L stał się  kluczowym graczem w obszarze windykacji na zlecenie oraz zakupów wierzytelności na tamtejszym rynku. Rumuńska spółka współpracuje też z największymi bankami ubezpieczycielami i firmami telekomunikacyjnymi.

Kilka lat później, dokładnie w 2011 roku, Kruk rozpoczął działalność na rynku czeskim i słowackim tworząc spółkę KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o.
W każdym z krajów celem jest osiągnięcie pozycji wiodącego gracza zarówno w segmencie inkasa, jak i zakupów pakietów wierzytelności na własny rachunek – podkreślają przedstawiciele firmy.

Teraz zanosi się na to, że Polski Czempion ruszy na podbój kolejnych europejskich państw.

Przyglądamy się przede wszystkim takim rynkom jak Hiszpania, Niemcy czy Turcja. Nasze wstępne analizy pokazują, że mogłyby to być to dla nas najciekawsze kierunki rozwoju. Nie podjęliśmy jeszcze finalnej decyzji, na który z tych rynków postawimy – tłumaczy Piotr Krupa, prezes zarządu firmy Kruk.

Nową spółkę zagraniczną grupa planuje uruchomić jeszcze w tym roku.

W pierwszej kolejności będziemy brali pod uwagę budowę organizacji od podstaw, podobnie jak w przypadku Rumunii, Czech i Słowacji. Nie wykluczamy jednak wejścia na nowy rynek poprzez akwizycje. Przed wejściem przygotowujemy szczegółowe analizy, które pomagają nam w podjęciu ostatecznej decyzji – podkreśla Piotr Krupa.

Wrocławska firma Kruk została założona w 1998 roku. Od maja 2011 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To od kilku lat największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami – na terenie całego kraju posiada 8 oddziałów regionalnych i prawie 50 przedstawicielstw terenowych. Grupa zatrudnia ponad 1,8 tys. osób.