Kolejne międzynarodowe patenty dla MIC-1

Przełomowe odkrycie wrocławskich naukowców chronione kolejnymi patentami. Komórki macierzyste MIC-1 uzyskały dwa nowe patenty: na Europę, a ostatnio także na Koreę. To kolejny krok na drodze globalnej ekspansji dolnośląskiej marki.

Założona przez wrocławskich naukowców spółka Stem Cells Spin S.A. jest obecnie w posiadaniu łącznie siedmiu patentów, chroniących jej odkrycie, w tym trzech krajowych i czterech światowych. Obejmują one Stany Zjednoczone, Australię, Europę i Koreę. Patenty chronią sposób wyprowadzenia linii komórek macierzystych MIC-1 z poroża jeleniowatych, chronią metodę ich hodowli, obejmują nie tylko samą linię, lecz także jej zastosowanie.

– Decyzja o międzynarodowej ochronie stabilnej linii komórek macierzystych MIC-1 pozwala nam wejść z dużym rozmachem na zagraniczne rynki. O pionierskim odkryciu, którego dokonaliśmy, myślimy globalnie. Sukcesywnie realizujemy naszą strategię
– mówi Janisław Muszyński, prezes zarządu Stem Cells Spin S.A. – Korea, nasz najnowszy patent, nie będzie z pewnością ostatnim – dodaje.

Postępowania o przyznanie nowych patentów trwają obecnie m.in. w Polsce (dwa dodatkowe patenty), Nowej Zelandii, Kanadzie, Chinach/Hong Kongu i Indiach. Spółka inicjuje też zgłoszenia w Australii, Rosji i Eurazji, Izraelu i na Ukrainie.

Przypomnijmy, wrocławskie laboratorium, jako pierwsze na świecie wyprowadziło stabilną linię komórek macierzystych z poroża jelenia szlachetnego, nazywaną na potrzeby patentowe MIC-1. Badania nad nimi rozpoczęły się w 2003 roku i prowadzone były na Akademii Medycznej we Wrocławiu.

– Po kilkuletnich badaniach udało nam się potwierdzić unikalne właściwości komórek macierzystych MIC-1 – wyjaśnia dr hab. Marek Cegielski, lekarz weterynarii z Akademii Medycznej, który przełomowego odkrycia dokonał wspólnie z prof. Markiem Bochnią, dr. Wojciechem Dziewiszkiem i dr. hab. Ireneuszem Całkosińskim. – Komórki cechują się niezrównanym potencjałem regeneracyjnym – stymulują inne komórki do podziału i wytwarzania białek. Efekt to odbudowa i odmłodzenie tkanek, które starzeją się lub uległy uszkodzeniu – dodaje dr Marek Cegielski.

Spółka z sukcesem komercjalizuje swoje odkrycie. Od 23 sierpnia w sprzedaży internetowej dostępne są już unikalne biodermokosmetyki Revitacell, których bazą jest pozyskany z komórek macierzystych MIC-1 innowacyjny składnik aktywny NHAC Biocervin MIC-1. – Wprowadziliśmy na rynek trzy kuracje: Revitacell Stem Cells Eyelashes Therapy, Revitacell Stem Cells Hair Therapy i Revitacell Stem Cells Face Therapy. Odbudowują i regenerują one odpowiednio: osłabione rzęsy i brwi, zniszczone włosy oraz skórę twarzy – podkreśla Janisław Muszyński, prezes zarządu Stem Cell Spin S.A.Wkrótce na rynku zadebiutują również weterynaryjne środki pielęgnacyjne, które wprowadzone zostaną pod własną marką.

O Stem Cells Spin S.A.

Stem Cells Spin S.A. to biotechnologiczna spółka z Wrocławia, która zajmuje się komercjalizacją odkrycia naukowego – komórek macierzystych MIC-1. W oparciu o wynalazek firma prowadzi intensywne programy badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi produktami kosmetycznymi, środkami pielęgnacyjnymi oraz lekami dla zwierząt i ludzi. W efekcie tych prac w lipcu 2012 roku spółka wprowadziła na rynek własną markę biodermokosmetyczną – Revitacell, a w kolejnym kroku zadebiutują weterynaryjne środki pielęgnacyjne.

Spółka Stem Cells Spin powstała w 2009 roku, jako pierwszy polski biotechnologiczny spin-off/spin-out. Jej laboratoria badawcze znajdują się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Od sierpnia 2011 roku spółka jest notowana na rynku NewConnect. Posiada kluczowe dla swojego rozwoju trzy polskie patenty oraz trzy zagraniczne – australijski, amerykański i europejski. W trakcie procedowania są kolejne międzynarodowe zgłoszenia patentowe.