Polscy czempioni w gronie największych polskich firm

38 z 500 największych polskich firm ma swoją siedzibę na Dolnym Śląsku – tak wynika z najnowszego  rankingu przygotowanego przez tygodnik „Polityka”. A wśród tych najpotężniejszych przedsiębiorstw są też uczestnicy programu Polski Czempion: grupy kapitałowe AB, Selena, Impel i Koelner.

Przy tworzeniu rankingu „Polityka” bierze pod uwagę przychody ze sprzedaży i to ten wynik decyduje o ostatecznej pozycji. Najwyżej z dolnośląskich przedsiębiorstw w zestawieniu uplasował się lubiński KGHM Polska Miedź, który z ponad 20 mln złotych przychodów osiągniętych w 2011 roku zajął 7 miejsce.Warto jednak zauważyć, że to właśnie KGHM jest najbardziej zyskowną (ponad 13 mln zł zysku) ze wszystkich polskich firm. Na dolnośląskim podium znalazło się miejsce także dla rodzimych filii wielkich, międzynarodowych koncernów: Volkswagena i LG Electronics.
Wśród największych przedsiębiorstw w naszym kraju nie brak uczestników prowadzonego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej programu Polski Czempion. Najwyżej, bo na czwartej pozycji na Dolnym Śląsku (i 59 w kraju) wylądowała grupa AB, największy w naszej części Europy dystrybutor sprzętu elektronicznego. W 2011 roku AB osiągnęło przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 4 mld złotych, a zatrudnienie w przedsiębiorstwie przekroczyło 700 osób.
Grupa Impel, kolejny uczestnik Polskiego Czempiona, wśród dolnośląskich firm zajął 12 miejsce, a w skali całego kraju uplasował się na samym początku trzeciej setki przedsiębiorstw (205 pozycja). Impel zatrudnia już ponad 12,5 tysiąca osób, a przychody ze sprzedaży przekroczyły 1,2 mld złotych.
Na 18 pozycji na Dolnym Śląsku (i 241 w Polsce) uplasowała się grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii użytkowej. Przychody ze sprzedaży Seleny przekroczyły 1 mld złotych, a firma zatrudnia ponad 1600 pracowników.
Ostatnim z „czempionów”, który wskoczył do rankingu „Polityki” jest grupa kapitałowa Koelner, międzynarodowy holding skupiający zakłady produkcyjne i spółki dystrybucyjne z 16 krajów świata. Grupa osiągnęła w 2011 roku przychody ze sprzedaży przekraczające 660 milionów złotych, co pozwoliło jej zająć 25 miejsce wśród dolnośląskich firm i 308 w skali całego kraju. Koelner zatrudnia blisko 2 tysiące osób.
Pod względem przynależności regionalnej największych polskich firm Dolny Śląsk z 38 przedsiębiorstwami uwzględnionymi w zestawieniu plasuje się w czołówce rankingu „Polityki”. Wyprzeda nas tylko Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska.