Polscy czempioni wśród Diamentów Forbesa

Aż trzech uczestników programu Polski Czempion znalazło się wśród laureatów tegorocznej edycji rankingu Diamenty Forbesa. Prestiżowe wyróżnienia tego miesięcznika, nagradzającego firmy najszybciej zyskujące na wartości, otrzymały SMT Software, Hicron i REC Global.

Na początku lutego poznaliśmy wyniki szóstej edycji rankingu Diamenty Forbesa. Zestawienie prezentuje firmy najszybciej zwiększające swoją wartość – przy sporządzaniu tegorocznego rankingu brano pod uwagę procentowy wzrost wartości w latach 2010-2012, a także przychody ze sprzedaży i zysk w 2012 roku.

W gronie dolnośląskich diamentów nie zabrało uczestników programu Polski Czempion, których znajdziemy wśród laureatów w kategorii firm o przychodach od 5 do 50 mln złotych.

Dziesiąte miejsce na liście regionalnej (i 109 w Polsce) zajęło SMT Software. Spółka osiągnęła największy przychód (49,1 mln zł) spośród wszystkich sklasyfikowanych małych firm z Dolnego Śląska, przynosząc 5,8 mln zł zysku i tym samym uzyskując 76-procentową dynamikę wzrostu w latach 2010-2012.

Bardzo się cieszymy, że znaleźliśmy się w tak prestiżowym gronie i nasza ciężka praca została doceniona przez tak prestiżowe pismo jak Forbes. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zostaniemy ujęci w rankingu Forbes  – komentuje Sebastian Łękawa, prezes zarządu SMT Software.

Na piętnastym miejscu wśród Małych Diamentów na Dolnym Śląsku (129 w kraju) uplasował się kolejny Czempion – firma Hicron, czyli wrocławski dostawca technologii IT.

Nominację do Diamentów Forbesa otrzymaliśmy po raz pierwszy. Jest to dla nas duże wyróżnienie, ze względu na metodologię oceny uczestników. Do rankingu kwalifikowane są firmy, które uzyskały największy roczny wzrost wartości. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju Hicron jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach zaistniejemy w gronie większych przedsiębiorstw – mówi Michał Guzek, managing partner w spółce Hicron.

Firma osiągnęła jeden z największych przychodów (42,5 mln zł) oraz zysków (8,2 mln) w rankingu wojewódzkim.

Systematycznie pracujemy nad rozwojem firmy. Dobre wyniki finansowe idą w parze z ciągle rosnącą wartością Hicron. W badanym okresie wartość naszej marki wzrosła o niemal 72 procent i jest to wzrost ciągły – dodaje Remigiusz Efinowicz, managing partner w Hicron.

Z kolei na 40 miejscu w regionie (i 445 na liście ogólnopolskiej) uplasował się REC Global, który w 2012 roku uzyskał 37,2 mln złotych przychodu, zanotował 1,4 mln zł zysku, a jego wartość wzrosła o ponad 38 procent.

W corocznym rankingu „Diamentów Forbesa” biorą udział firmy z przychodami powyżej 5 milionów złotych i najszybszym wzrostem wartości. Oceniane wskaźniki to nie tylko suma przychodów, lecz także rentowność, wysoka płynność finansowa, brak zaległości finansowych oraz kapitał własny.