Selena rozwija systemy ociepleń w Kazachstanie

Selena rozwija systemy ociepleń w Kazachstanie

Selena-Targi_TurkeyBuildDzięki Selenie na rynek Środkowej Azji trafią wysokiej jakości produkty, które mają szanse zwiększyć efektywność energetyczną tamtejszego budownictwa. Równowartość 7 mln EUR zostanie przeznaczona na zrefinansowanie zakupu spółki TOO BIG Elit w Astanie oraz budowę zakładu produkcyjnego systemów ociepleń i zapraw suchych w specjalnej strefie ekonomicznej.

Grupa Selena – globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej z centralą w Polsce – uzyskała 10 mln EUR pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na rozszerzanie działalności na terenie Kazachstanu. Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na rozwój technologii systemów ociepleń. Spółka TOO BIG Elit w Astanie została zakupiona w 2014 roku za równowartość 7 mln EUR w kazachskim tenge. Pożyczka uzyskana od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pozwoli na zrefinansowanie tej inwestycji oraz budowę zakładu produkcyjnego systemów ociepleń i zapraw suchych w specjalnej strefie ekonomicznej. Pozostałe 3 mln EUR zasilą kapitał obrotowy Seleny FM SA.

Grupa Selena prowadzi w Kazachstanie działalność od 2002 roku. Kazachstan jest ośrodkiem działań Grupy w Środkowej Azji. Selena obsługuje m.in. Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan czy Turkmenistan. Siedziba Seleny w Kazachstanie mieści się w Ałmaty, natomiast centra dystrybucyjne zlokalizowane są w największych miastach kraju.

Kazachstan jest bardzo ważnym rynkiem dla Grupy Selena, a rozwój grupy produktowej systemów ociepleń jest jednym z kierunków zawartych w strategii Grupy do 2016 roku. Uzyskanie finansowania od EBRD w walucie lokalnej Kazachstanu umożliwia nam realizację strategii i rozszerzanie oferty produktowej na kazachstańskim rynku. Pomaga także zmniejszyć ewentualne negatywne wpływy związane z wahaniami kursów walut, a wynikające z funkcjonowania Grupy Selena na rynku międzynarodowym. Takie zabezpieczenie jest niezwykle istotne przy obecnej niestabilnej sytuacji gospodarczej na rynkach Europy Wschodniej. Jednocześnie, nowy zakład produkcyjny umożliwi nam dalsze budowanie przewagi konkurencyjnej w Kazachstanie poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań produktowych i dostarczanie ich na lokalny rynek. W przypadku produktów tego rodzaju transport na duże odległości jest nieopłacalny, więc produkcja blisko rynku ma zasadnicze znaczenie – powiedział Jarosław Michniuk, prezes zarządu Seleny FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena.

Kazachstan był jednym z pierwszych krajów, na których Selena rozpoczynała ekspansję zagraniczną. Grupa realizowała strategię rozwoju dopasowaną do lokalnych uwarunkowań. Model biznesowy zakładał m.in.: gruntowne rozpoznanie terenu, dostosowanie produktów do potrzeb lokalnych odbiorców, utworzenie zespołów mieszanych – składających się zarówno z Polaków, jak i specjalistów z Kazachstanu – przekonanie lokalnych użytkowników do kupowania markowych wyrobów wysokiej i stabilnej jakości.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania umowy z Grupą Selena, w ten sposób możemy wesprzeć silną polską firmę działającą na rynkach międzynarodowych. Udzielenie kredytu w lokalnej walucie umożliwi spółce skupienie się na prowadzeniu bieżącej działalności i rozwoju biznesu, niwelując jednocześnie ryzyka związane z kursami walut powiedział Grzegorz Zieliński, dyrektor EBRD w Polsce.

Warto podkreślić, że sektor materiałów budowlanych w Kazachstanie jest segmentem nadal rozwijającym się, a dzięki Selenie na rynek trafią wysokiej jakości produkty, które mają szanse zwiększyć efektywność energetyczną tamtejszego budownictwadodała Janet Heckman, dyrektor EBRD w Kazachstanie.

Od początku swojej działalności w Polsce, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju – w 1991 roku – zainwestował niemal 7,4 mld EUR w prawie 350 projektów w kraju. W 2014 roku sam Bank sfinansował 25 projektów o łącznej zwartości 600 mln EUR, wspierając głównie instytucje finansowe, sektor energetyczny, przemysł oraz spółki z sektora infrastrukturalnego.

Informacje dodatkowe:

Grupa Selena to globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej z centralą w Polsce. Selena oferuje szeroką gamę produktów przeznaczonych zarówno dla profesjonalnych wykonawców, jak i użytkowników indywidualnych – główne marki to TYTAN, ARTELIT oraz hiszpańska QUILOSA. Selena jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne.

W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 17 krajach na całym świecie. Zakłady produkcyjne Seleny są zlokalizowane w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Globalne doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać. Dzięki nim Selena staje się firmą innowacyjną i kreuje nowe rozwiązania dostosowane do potrzeb użytkowników realizując tym samym nową misję Grupy: „Razem budujemy sprawniej i lepiej – Together we deliver better building performance”.

Grupa Selena była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach. Spółka została wyróżniona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w ramach konkursu Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii „Trwały Sukces” oraz otrzymała m.in. tytuł Teraz Polska w kategorii „Inwestycja Zagraniczna”. Najwyższa jakość produktów Grupy Selena oraz ich nowoczesność cieszą się uznaniem partnerów i klientów firmy, o czym mogą świadczyć liczne nagrody, jakimi spółka jest honorowana.