Wrocławska firma rusza na podbój niemieckiego rynku

Wrocławska firma rusza na podbój niemieckiego rynku


KRUK, czyli jeden z uczestników programu Polski Czempion, właśnie założył spółkę z siedzibą w Berlinie. – To pierwszy krok w kierunku wejścia na atrakcyjny rynek niemiecki – mówią przedstawiciele wrocławskiej firmy.

Jeszcze w marcu informowaliśmy, że firma KRUK przymierza się do ekspansji na kolejne zagraniczne rynki. Teraz stało się to faktem.

We wtorek 19 sierpnia grupa KRUK zawarła umowę założenia niemieckiej spółki KRUK Deutschland GmbH z siedzibą w Berlinie.

Niemcy to duży rynek konsumencki z prawie 80 mln mieszkańców. Wartość bankowych kredytów konsumenckich jest czterokrotnie większa niż w Polsce i wynosi ponad 230 mld EUR. Niemiecki rynek sprzedaży wierzytelności należy do największych w Europie. Atrakcyjność rynku niemieckiego potwierdza również obecność największych europejskich firm z branży zarządzania wierzytelnościami, z których część jest obecna też w Polsce czy Rumunii – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A.

Podstawowym przedmiotem działalności nowego podmiotu będzie zarządzanie wierzytelnościami nabytymi przez podmioty z grupy kapitałowej KRUK oraz na zlecenie podmiotów zewnętrznych.

W Niemczech chcemy konkurować z innymi firmami naszą unikatową strategią prougodową. Przeprowadziliśmy badania i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników tego rynku oraz osób zadłużonych. Budujemy naszą organizacje od podstaw, przenosząc najlepsze praktyki zebrane w ciągu 16 lat działalności i odpowiednio dopasowując je do lokalnych uwarunkowań prawnych i kulturowych. Kolejnym etapem będzie nabycie pierwszych portfeli wierzytelności na rynku niemieckim – dodaje Piotr Krupa.

Do tej pory KRUK skupiał swoją działalność w regionie Europy Centralnej: w Polsce, Rumunii, Czechach oraz na Słowacji.

Ekspansja zagraniczna stanowi element naszej strategii długoterminowej. Wejście na rynek niemiecki pokazuje, że obok krajów z regionu Europy Centralnej, coraz śmielej spoglądamy również w kierunku krajów zachodnich. W szczególności interesują nas duże rynki konsumenckie – dodaje Krupa.

Wrocławska firma KRUK powstała w 1998 roku. Od maja 2011 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To od kilku lat największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami – na terenie całego kraju posiada 8 oddziałów regionalnych i prawie 50 przedstawicielstw terenowych. Grupa zatrudnia ponad 1,8 tys. osób.