Wrocławski samorząd w polskiej czołówce

Jak wynika z najnowszego rankingu „Rzeczpospolitej” stolica Dolnego Śląska w rankingu najlepszych samorządów plasuje się w ścisłej czołówce. Przed Wrocławiem uplasowały się jedynie Gdańsk, Poznań i Sopot. Wrocław zanotował też największy awans – aż o 13 pozycji.

Wynik Wrocławia to 68,17 punktów. Złożyło się na to 29,16 punktów za sytuację finansową i 39,01 za zarządzanie. W rankingu „Rzeczpospolitej” zwyciężył Gdańsk (łącznie 74,06 punktów), na drugim miejscu podium uplasował się sześciokrotny zwycięzca – Poznań (71,33 pkt.), a brązowy medal przypadł w udziale Sopotowi (70,24 pkt.). Za Wrocławiem znalazły się takie miasta jak Białystok, Gdynia, Zielona Góra, Szczecin, Świnoujście i Nowy Sącz.

Przy ocenie sytuacji finansowej pod uwagę wzięto lata 2008-2011. W tym czasie we Wrocławiu dochód na osobę wyniósł 5 537 złotych. To świetny wynik – większe dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca zanotowano tylko w Sopocie (7 347 zł) i Przemyślu (6 531 zł). W czołówce jesteśmy także pod względem wydatków na osobę (5 741 zł). Więcej wydaje się tylko w Sopocie (8 270 zł).

Analizowano też strukturę wydatkowania pieniędzy publicznych. Z rankingu dowiadujemy się, że Wrocław na organizacje pozarządowe w ciągu trzech ostatnich lat przeznaczył 1,81 proc. wszystkich wydatków, nakłady na gospodarkę mieszkaniową to 385 złotych na osobę, a na promocję miasto wydało 1,02 proc. wszystkich pieniędzy.

Autorzy rankingu oceniali też pozyskiwanie środków unijnych. Wynik Wrocławia to 397 zł na osobę. Żadne inne miasto o porównywalnej liczbie mieszkańców (Kraków, Łódź, Gdańsk, Poznań) nie osiągnęło tak dobrego wyniku. Liderami tej klasyfikacji są mniejsze samorządy: Przemyśl (2 256 zł), Tarnobrzeg (889 złotych) czy Krosno(829 zł).

W ubiegłorocznym rankingu wrocławski samorząd zajął miejsce 17. Teraz jest czwarty – większego skoku nie zanotowało żadne inne miasto. W pierwszej dziesiątce równie imponujący wynik osiągnęło tylko Świnoujście, które awansowało z 22 na 9 pozycję.