Fabryka Rawlplug przyczyniła się do wysłania łazika Curiosity na Marsa

Fabryka Rawlplug przyczyniła się do wysłania łazika Curiosity na Marsa

Autoportret wykonany przez Curiosity na powierzchni Marsa / żródło: wikipedia.com

Autoportret wykonany przez Curiosity na powierzchni Marsa / żródło: wikipedia.com

Fabryka Rawlplug w Łańcucie dostała możliwość przetestowania swoich produktów na Marsie. Śruby produkowane przez tę firmę zostały wykorzystanie w budowie łazika, którym NASA bada środowisko czerwonej planety.

 

Dzięki programowi Mars Science Laboratory, od 6 sierpnia 2012 roku, wykonywane są badania dawnego oraz obecnego środowiska planety. Do tej pory NASA wysłało tam już kilka swoich pojazdów. Żadnen jednak nie był zbudowany z polskich elementów.

Ostatni wysłany na Marsa łazik jest największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem. I to właśnie jego elementy zostały scalone przy pomocy śrub Rawlplug DIN 7984, które wyprodukowano w łańcuckiej fabryce.

Łazik Curiosity musi stawić czoła ekstremalnym warunkom, a więc żaden jego element nie mógł zostać dobrany przypadkowo. Wszystkie części spełniały najwyższe wymagania w zakresie odporności na czynniki zewnętrzne. Jednym z priorytetów podczas rozwoju tego projektu była redukcja masy, co jest zadaniem trudnym, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że badanie powierzchni Marsa odbywa się przy temperaturach od -127 do +40 stopni Celsjusza, wymagających solidnej konstrukcji i wytrzymałości.

Misja Curiosity, w odległym od Ziemi o 563,000,000 km marsjańskim kraterze Gale, była początkowo zaplanowana na 687 dni. Jednak dzięki wyjątkowo solidnej budowie łazika oraz doskonałym podzespołom okres ten zbliża się obecnie do 1000 dni.

Fakt tego, że standardowe wyroby Łańcuckiej Fabryki Śrub Rawlplug przeszły selekcję inżynierów NASA i sprawują się bezproblemowo w marsjańskich warunkach stanowi najlepsze potwierdzenie ich jakości.