Neurosoft współtwórcą platformy upubliczniającej orzeczenia sądów powszechnych

Neurosoft współtwórcą platformy upubliczniającej orzeczenia sądów powszechnych

Na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości COMARCH POLSKA S.A. z Krakowa oraz wrocławski Neurosoft Sp. z.o.o. stworzyły platformę, która pomaga urzędnikom w anonimizacji orzeczeń sądowych. Portal Orzeczeń przechowuje i upublicznia te dokumenty, ułatwiając obywatelom dostęp do nich.

Do tej pory usuwanie danych osobowych z orzeczeń sądowych odbywało się ręcznie, co było procesem żmudnym i ryzykownym. Dzięki platformie, którą zaprojektował jeden z Polskich Czempionów – Neurosoft Sp. z.o.o. – anonimizacja dokumentów przebiegać będzie automatycznie, przez co możliwe będzie niemal natychmiastowe upublicznianie orzeczeń wydawanych przez sądy powszechne w całej Polsce.

Program automatycznie aplikuje reguły anonimizacji dla dowolnego tekstu orzeczenia, odnajduje także odwołania do aktów prawnych, wynajduje hasła tematyczne w analizowanych tekstach, czy też potrafi automatycznie odnaleźć orzeczenia podobne – powiązane ze wskazanym orzeczeniem wzorcowym.

Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i został wdrożony w 182 sądach. W rezultacie, do końca stycznia 2015 r. system obejmie wszystkie sądy powszechne w Polsce. Aktualnie narzędzie działa już w ponad 120 sądach i zawiera pełne treści ponad 80 tys. orzeczeń dostępnych publicznie w Portalu Orzeczeń. Od przeszło roku z tej bazy wiedzy korzysta coraz więcej osób; co miesiąc portal odwiedza ponad 270 tys. różnych  użytkowników generując przeszło 1 mln odsłon.