SMT Software Services pozyskało ważnego inwestora. Transakcja warta jest 151 milionów złotych

SMT Software Services pozyskało ważnego inwestora. Transakcja warta jest 151 milionów złotych

Enterprise Investors (EI) inwestuje w SMT Software Services, firmę informatyczną, funkcjonującą w ramach transakcji wydzielenia z SMT SA. Planowane jest połączenie SMT Software Services z BLStream, spółką portfelową EI, dzięki czemu polski rynek usług tworzenia oprogramowania może zyskać nowego lidera.

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na mocy której zakupił 100% akcji SMT Software Services. Wartość tej transakcji szacowana jest na 151 milionów złotych.

Jak przewiduje firma Enterprise Investors, do końca 2015 roku nowy podmiot, powstały z połączenia obu spółek, miał osiągnąć przychody na poziomie 200 milionów złotych, przy zatrudnieniu tysiąca specjalistów IT.

Już te dane wskazują na to, że możemy spodziewać się nowego lidera wśród firm świadczących usługi tworzenia oprogramowania w Polsce. Jak zapowiada Rafał Bator, partner w Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję: „W ciągu najbliższych czterech lat spodziewamy się podwojenia liczby naszych specjalistów IT. Nowy podmiot będzie cechowała wysoka wiarygodność, konieczna do pozyskania dużych kontraktów na całym świecie. Spółka będzie też dysponować większą bazą ambitnych międzynarodowych projektów, co z kolei jest konieczne, by przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników”.

Obecnie Enterprise Investors jest jedną z największych firm zarządzających private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy, które zainwestowały ponad 1,6 miliarda euro w 135 spółek działających w różnych sektorach gospodarki i zakończyły inwestycje w 108 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 2,2 miliardów euro.

Enterprise Investors jest zatem w stanie zapewnić SMT Software Services dynamiczny globalny rozwój. Do tej pory spółka SMT Software Services świadczyła usługi tworzenia oprogramowania w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Baza jej klientów składała się głównie z firm działających w sektorze usług finansowych, TMT, konsultingu i handlu. SMT Software Services zatrudniała 700 osób, pracujących w 7 ośrodkach w Polsce.

Tymczasem, jej obecny właściciel – BLStream – projektuje i tworzy wysokiej jakości rozwiązania informatyczne dla międzynarodowych klientów. Głównym obszarem działań są technologie mobilne, wykorzystywane w branży: samochodowej, telekomunikacyjnej, mediowej i technologicznej oraz handlu detalicznym.

SMT Software Services i BLStream doskonale uzupełniają się pod względem kierunków eksportu i bazy klientów. Wspólnie mogą zaoferować znacznie szersze i bardziej kompleksowe usługi.