Spółka AB w nowym Centrum Logistycznym w Magnicach pod Wrocławiem

Spółka AB w nowym Centrum Logistycznym w Magnicach pod Wrocławiem

foto_AB_widok maj 2015Nowe centrum logistyczne spółki AB, które powstało w Magnicach pod Wrocławiem, można porównać do Hali Stulecia. Z tym zastrzeżeniem, że jest ono dwukrotnie większe niż dzieło Maxa Berga.

Wewnątrz nowej siedziby wrocławskiego dystrybutora RTV/AGD/IT oraz zabawek, zamiast trybun i parkietu, znajdują się najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu techniki magazynowania i logistyki. To właśnie one stawiają nowo oddaną inwestycję w ścisłej czołówce w regionie pod względem rozwiązań magazynowych. Na wyróżnienie zasługuje zaawansowana automatyka magazynowa oraz WMS, z ang. warehouse management system, czyli system zarządzania magazynem, który jest autorskim rozwiązaniem specjalistów z AB. Umożliwi on sprawną obsługę wysyłki 120 tys. produktów dziennie.

We wnętrzach centrum logistycznego zamontowano 5 km przenośników, do dyspozycji są cztery pomosty magazynowe, a na zewnątrz imponująco prezentuje się 19 doków przeładunkowych dla samochodów dostawczych.

– Nasz nowy magazyn odpowiada wyzwaniom, jakie dystrybutorom stawia współczesny rynek. Myślę tutaj przede wszystkim o usługach dropshippingu, czyli o rosnącej roli dystrybucji w kanale B2C. Dzięki temu możemy zaoferować naszym partnerom i resellerom pełny katalog usług logistycznych, które jednocześnie zwiększają efektywność oraz wpisują się w wymagania stawiane przez e-commerce – mówi Krzysztof Kucharski, członek zarządu AB S.A.

Dropshipping stosowany jest w sprzedaży internetowej i polega na przeniesieniu procesu wysyłki towaru ze sklepu internetowego na dostawcę. W kanale business-to-client (B2C), gdzie występuje masowa i małogabarytowa przesyłka ważny jest czas obsługi wysyłki zamówienia. Sprostanie temu wyzwaniu jest możliwe m.in. dzięki zastosowaniu rozwiązań typu pick to the box – jest to automatyczny system usprawniający pakowanie i wysyłanie przesyłek kartonowych. Z kolei ponadstandardowe regały magazynowe z wykorzystaniem technologii cartoon flow ułatwiają i usprawniają pracę na magazynie.

Rozwiązanie to bazuje na zastosowaniu ruchomych rolek na lekko pochyłych półkach regałowych, dzięki którym po zdjęciu pierwszego z brzegu kartonu, kolejne samoczynnie przesuwają się do przodu, eliminując tym samym konieczność sięganie głębiej po kolejne. Rozwiązanie to jest jednocześnie i proste, i skuteczne.

– Praca w tak nowoczesnym magazynie jak nasz coraz mniej oparta jest na ciężkim, fizycznym wysiłku znanym i kojarzonym dotychczas z zawodem magazyniera. Zastosowanie rozwiązań automatyki magazynowej, wielości przenośników oraz rozbudowany system WMS nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale także wpływa na zwiększenie jakości, jak i efektywności procesów logistycznych. Nie można jednak zapominać, że gwarancją sprawnego funkcjonowania całego procesu logistycznego są nadal ludzie, którzy w swojej dziedzinie musza być specjalistami – dodaje Krzysztof Kucharski z zarządu AB S.A.

Przez kilka najbliższych tygodni, w celu zapewnienia bezpieczeństwa ciągłości dostaw i funkcjonowania magazynu, będą funkcjonować równolegle dwie lokalizacje magazynów dystrybutora: wrocławska oraz w Magnicach przy ul. Europejskiej.

***

Grupa kapitałowa AB plasuje się w czołówce największych dystrybutorów IT/ AGD/ RTV i zabawek w Europie. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji, sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 16 tyś. partnerów handlowych. Od 2006 roku spółka AB S.A. jest notowana na GPW.

Więcej informacji na temat spółki można znaleźć na stronie www.ab.pl.